Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.
Klikněte na IC pro detail.
Mykologové i klasičtí houbaři si jistě všimli, že v posledních desetiletích došlo k výraznému úbytku některých druhů hub z našich lesů. Týká se to i některých dříve hojně nacházených jedlých druhů hub, jako jsou například liška obecná, ryzec syrovinka, ryzec smrkový, hřib borový, klouzek obecný, stročkovec kyjovitý a další.
Důležitým činitelem ústupu řady druhů hub byly tzv. kyselé deště. V poslední době se situace značně zlepšila, a tak se některé houby do naší přírody navrací, dobrým příkladem je liška obecná. Na druhou stranu ale zase ubývá hřib hnědý, kterému současné zlepšení životního prostředí neprospívá. Jednou z přirozených příčin je i extrémní počasí, které se vyznačuje prudkými změnami teplot na jaře a na podzim, dlouhými obdobími s nedostatkem srážek nebo naopak přívalové deště. Tyto podmínky všeobecné houbám moc nevyhovují.
Protože je houbaření v naší zemi velmi oblíbené, do stále menších lesů se vypravuje více a více houbařů, kteří lesy doslova vysbírávají. Sbírání hub jako takové houbám nevadí, problémem je sešlapávání půdy a poškozování podhoubí v zemi při hledání hub. Říká se, že když člověk na houbu pohlédne, ona už neporoste. To právě vzniklo z toho, že houbař při šlapání kolem houby přeruší slabá vlákna podhoubí a tím dojde k zastavení výživy a plodnice zaschne.
Významný vliv na ústup některých hub mají monokultury dřevin, hlavně smrků. Dřívější lesy byly značně rozmanitější, co se týká skladby a množství druhů listnatých i jehličnatých stromů v něm.
Většina lidí u nás už je dnes přesvědčena o nutnosti ochrany rostlin a zvířectva, ale nutnost ochrany hub si málokdo uvědomuje.
Ochrana velkých hub ( houby o min. velikosti 0,2 mm a více), stejně jako ochrana rostlin, má v České republice zákonnou rovinu. Ochranu definuje a vymezuje zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, s pomocí prováděcí vyhlášky č. 395/1992 Sb. Chráněným houbám zákon zajišťuje ochranu ve všech vývojových stádiích včetně ochrany jejich biotopu. Vyhláška upřesňuje, které druhy jsou chráněné zákonem, vyjmenovává jich 46, a to v kategoriích kriticky ohrožené, silně ohrožené a ohrožené.
Zatím nejspolehlivějším způsobem ochrany hub u nás je celková ochrana lokality jako chráněného území (NPR, NPP).
Abychom mohli houby chránit, případně pomoci k vyhlášování nových chráněných území, je potřeba znát a rozlišovat je a znát jejich stupeň ohrožení. Proto mykologové v roce 2006 sepsali a vydali s pomocí AOPK (Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky) Červený seznam hub České republiky, kde je uvedeno 904 nejohroženějších druhů hub s kategorií jejich ohrožení a navíc informace o ekologii a rozšíření. Kategorie ohrožení použité v Červeném seznamu hub ČR jsou následující:
?EX ? extinct nezvěstný druh
CR critically endangered kriticky ohrožený druh
EN endangered ohrožený druh
VU vulnerable zranitelný druh
NT near threatened téměř ohrožený druh
DD data deficient druh, o němž jsou nedostatečné údaje (z hlediska jeho ohrožení)
Zde uvedu namátkou některé druhy ohrožených hub, na které můžete se štěstím narazit i v našich končinách.
Šťavnatka březnovka – EN
Šťavnatka oranžová – EN Kokšín, pod jedlí
Vodnička potoční – NT Nové Mitrovice, v potůčku
Míhavka vodní – NT Nové Mitrovice, v potůčku
Korálovec jedlový – NT Třemšín, na kmenu jedle
Hřib borový – VU Milínov, pod borovicí
Hřib plavý – NT Nezvěstice, pod dubem
Hřib žlutý – CR Louňová, pod duby
Hlíva hnízdovitá - NT Chynín, na kmenu buku
Mozkovna rosolovitá - VU Nové Mitrovice, na větvi javoru
V případě nálezu nějaké chráněné nebo ohrožené houby je zapotřebí obrátit se na nejbližší pobočku České Mykologické společnosti a nahlásit nález. Možná tak právě vy objevíte novou lokalitu chráněného druhu. Seznam poboček naleznete na internetu na http://www.myko.cz/odbocky/
Je důležité, aby si návštěvníci lesa uvědomili, že základem ochrany hub je celková a všestranná ochrana jejich stanoviště o okolí, k čemuž může přispět každý z nás alespoň slušným chováním v lese a v přírodě celkově.
Použitá literatura:
Kotlaba, Pouzar, Antonín (2003): Houby, česká encyklopedie. Readerś Digest Výběr
Antonín, Bieberová (1995): Chráněné houby ČR. MVŽP a AOPK ČR
Kolektiv autorů (2006): Příroda – Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. AOPK ČR
Internet:
Libor Hejl (předseda mykologického spolku Nezvěstice)
© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje - envic.cz
tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace