Náš TIP

Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.

Klikněte na IC pro detail.


jste zde: úvodní » Informace o životním prostředí » Zemědělství » Využití pracovních koní v zemědělství


Využití pracovních koní v zemědělství

 

Od poloviny 20.stol. se zdálo, že definitivně končí éra pracovních koní v zemědělství. Ovšem posledních dvacet třicet let se v západní Evropě a Severní Americe vracejí koně na malé farmy jako plnohodnotná „pohonná jednotka“.  I v České republice se objevují první nadšenci. Bohužel narážejí na problém „co za ty koně zapřáhnout“.

Zdánlivě nejjednodušším řešením je sehnat staré koňské stroje. Až na výjimky (některé typy pluhů) se jedná o stroje s naprosto katastrofální účinností, v mizerném technickém stavu a samozřejmě  technickou úrovní poplatné době výroby. Tyto stroje jsou vhodné jen na ukázky pro veřejnost „Jak dřeli naši předkové a jejich koně“. Pro reálnou praxi tam, kde je koňský potah považován za plnohodnotnou náhradu (malo)traktoru a práce má mít nějaký užitek,  jsou staré koňské stroje téměř nepoužitelné.

Druhou možností je domácí výroba. Samozřejmě připadají v úvahu jen konstrukčně jednodušší stroje. Různé „domaroby“ bývají málo promyšlené, zbytečně těžké, s různým stupněm bezpečnosti a účinnosti.

Nejrychlejší je koupě nového stroje. V Severní Americe (USA, Kanada) je situace jednoduchá. Vzhledem k početné komunitě Amišů a velkému počtu nadšenců existuje spousta firem vyrábějící stroje za koně. Výrobky jsou různého stupně kvality a praktické použitelnosti.  Není problém koupit kvalitní pluhy (ať již vedený nebo se sedačkou – sulky plow), brány, disky, kultivátory, plečky, rozmetadla na hnůj, vozy, obraceče, nahrabovače a nyní i sekačky s protiběžnou lištou a vřetenové sekačky na údržbu parků a golfových hřišť atd. Až na výjimky (firma Millcreek) nemají výrobci zastoupení v Evropě, takže je nutný individuální dovoz, který ovšem cenu stroje značně zvyšuje.

V Evropě se vyrábí především různé vozíky (forecart), ať již jednoduché, s převodem či s motorem (Velká Británie, Německo, Francie, Itálie), stroje na zpracování půdy (Francie, Itálie), nahrabávače (Švýcarsko) a univerzální nosiče nářadí (Švýcarsko, Francie, Itálie). Jedná se vesměs o malé firmy nebo rodinné farmy, které vyrobí daný stroj ze své nabídky na zakázku. Ceny na naše poměry velmi vysoké, technická úroveň a zpracování různé. Kvůli malému počtu potenciálních zákazníků se větším firmám s odpovídajícím technickým zázemím nevyplatí výrobou a už vůbec vývojem techniky za koně zabývat.

Stroje za koně by měli být obecně co nejbezpečnější a to jak pro koně tak pro obsluhu, co nejlehčí, aby koně nemařili energii taháním „zbytečného železa“, maximálně účinné, aby nebylo nutné pozemek několikrát přejíždět než se dosáhne kýženého efektu,  samozřejmě spolehlivé a v neposlední řadě i estetické, protože koňské spřežení bylo a v myslích lidí stále je symbolem zemědělství.

Moderní stroje by zcela jistě přispěly k většímu používání zápřahu v reálné praxi.

 

Výkonnost koní

Pracovní výkon koně je velmi individuální. Záleží na věku, temperamentu, stupni výcviku,  schopnostech a zkušenostech kočího.


 

2 koně

3 koně

4 koně

6 koní

Orba

0,6 – 0,8 ha

1,2 ha

1,6 ha

2,4 ha

Diskování

4 ha

6 ha

8 ha

12 ha

Bránování

4 – 4,8 ha

6 - 6,8 ha

6,8 – 8 ha

12 – 16 ha

Setí

2,4 - 4 ha

4,8 -6 ha

8 ha

9 -12 ha

Setí kukuřice

3,2 ha

 

6,4 ha

(dva páry)

9,6 ha

(tři páry)

Plečkování

3,2 ha

 

6,4 ha

9,6 ha

(tři páry)

Sekání trávy

3,2 ha

 

6,4 ha

(dva páry)

9,6 ha

(tři páry)

Obracení sena

6,4 ha

 

12,8 ha

(dva páry)

19,2 ha

(tři páry)

Tažení vozu

40 km

 

 

 

 

 

© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje  - envic.cz

tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace