Náš TIP

Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.

Klikněte na IC pro detail.


jste zde: úvodní » Aktuality » Pátrání po zaniklých obcích Českého lesa


Pátrání po zaniklých obcích Českého lesa

vydáno:04.10.2012

Environmentální informační centrum Domažlice pozvalo v sobotu 29.září 2012 veřejnost na exkurzi Pátrání po zaniklých obcích Českého lesa. Průvodcem byl historik pan Zdeněk Procházka. O akci byl obrovský zájem, proto na místo srazu v zaniklé obci Mýtnice dorazil nejen do posledního místa zaplněný autobus, ale i spousta aut s těmi, na něž místo v autobusu nezbylo, ale nechtěli si nechat exkurzi ujít.

 

Těžko si představit, že v místech, kde pan Procházka zahajoval svůj výklad, v roce 1930 stálo 34 usedlostí se 188 obyvateli německého původu. Po roce 1945 se ves dostala do zakázaného hraničního pásma a v lednu 1956 byla Mýtnice (Mauthaus) kompletně zdemolována. Listnatý les dnes pokrývá nepatrné zbytky zdiva a pobořené sklípky.

 

Z Mýtnice pokračovali účastníci pěšky do zaniklé vesnice Pila (Seeg). Původní sklárna, později obec se třemi mlýny a pilou měla být plošné likvidace ušetřena, ale jak je možné dozvědět se z archívních dokumentů, byla část budov zbořena svévolně stavebníky z Ledců u Plzně, kteří zde po válce rabovali stavební materiál. Poškozené domy pak byly později také srovnány se zemí.... Působivé jsou pozůstatky Dolního mlýna, kde zdivo mlýna vystupuje místy ještě do výšky 4 metrů. Zachovalá ke i šachta vodního kola, kterou se i dnes řítí proud horské bystřiny. Nikoho z účastníků neodradil nesnadný přístup k zřícenině mlýna přes mokřinu. Organizátoři se trochu obávali o starší účastníky akce, kteří statečně o hůlkách přeskakovali potok po kamenech, aby si mohli prohlédnout zachovalý klenutý sklípek či 10 metrů hlubokou studnu.

 

Další zastávka byla v prostoru zaniklé vsi Úpor (Anger), která bývala součástí malého panství Grafenriedu. Původně zde také stávala sklárna, po jejím zániku se místní obyvatelé zabývali především tkalcovstvím a chovem dobytka. V roce 1930 měla obec 37 domů se 194 obyvateli. Po odsunu německého obyvatelstva byla ves plánovitě zbořena a zbytky vsi jsou dnes stěží rozeznatelné.

 

Vydařená exkurze skončila v zaniklé obci Grafenried. Pietně upravené pozůstatky kostela, nově odkryté základy fary, kde zůstala i polorozbořená kachlová kamna či dlážděná podlaha, zřícenina hostince Wiertl či sklepení bývalé Steinovy vily dnes připomínají smutný osud vsi a jejího obyvatelstva. Po odsunu byly jednotlivé domy včetně bývalého zámku prodány na stavební materiál nebo bylo zbouráno těžkou technikou v únoru 1956. V areálu vsi zůstaly pouze objekty spravované rotou Pohraniční stráže v Lučině a zůstal zachován kostel a hřbitov. Kostel později pohraničníci svévolně odstřelili a postupně zbořili i zbylé domy.

 

Autobus čekal na účastníky akce v německém Untergrafenriedu, kam jsme se dostali přes pěší hraniční přechod. Ostatní se museli vrátit zpět do Mýtnice ke svým autům.

Průvodce pan Zdeněk ProcházkaV obci PilaU zříceniny Dolního mlýna v Pile
Zbytky usedlosti se sklípkemPozůstatky kostela na GrafenrieduFara v Grafenriedu

Autor:

»zpět do archivu aktualit

 

 

© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje  - envic.cz

tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace