Náš TIP

Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.

Klikněte na IC pro detail.


jste zde: úvodní » Aktuality » Pěstuj Plzeň aneb Plzeň ekozahradničí


Pěstuj Plzeň aneb Plzeň ekozahradničí

vydáno:18.02.2013

Projekt "Plzeň ekozahradničí" jsme pro Vás připravili s podporou Nadačního fondu Zelený poklad (www.zelenypoklad.org) a designérkou přírodních zahrad Alenou Lehmannovou (www.prirodni-zahrady.cz).

Co všechno pro Vás chystáme?

Od dubna do srpna 2013 můžete každou středu od 15 do 17 hodin navštívit bezplatnou zahradnickou poradnuEnvironmentálním informačním centru v Prešovské 8 v Plzni. Každý měsíc bude věnován zvláštnímu tématu, připraveno máme řadu zajímavých ukázek.

  • duben: zelenina vhodná pro pěstování v nádobách
  • květen: pěstování bylinek na balkoně a za oknem
  • červen: hnojení přírodní cestou a péče o půdu
  • červenec: zvířecí pomocníci (zázemí pro užitečný hmyz apod.)
  • srpen: domácí kompostování

V sobotu 11. května 2013 Vás pozveme na speciální zahradnické Plzeňské farmářské trhy, kde si budete moci nakoupit sazenice a semínka pro Vaše zahradničení. Součástí trhů bude i praktická přednáška o pěstování zeleniny a bylinek na balkoně a za oknem.

Na čtvrtek 6. června 2013 pro Vás chystáme jednodenní zahradnický festival, kde si budete moci z nejrůznějších vyřazených nádob vyrobit květníky na pěstování bylinek a zeleniny, prohlédnout si výstavu tradičních i netradičních bylinek, inspirovat se kuchařskou show a odpočinout si u zahradnického divadla v podání Kratochvilného automatu. To vše v prostorách U Branky v Plzni.

Těšit se můžete také na speciální příspěvky do Hobby magazínu Českého rozhlasu Plzeň, a to už od února!

Zahradnická soutěž o ceny

Plzeňští zahradníci a zahradnice, kteří pěstují zeleninu, ovoce, bylinky a květiny v nádobách (květnících, truhlících, bedýnkách, pytlích a podobně), a to bez použití chemie, se mohou přihlásit do naší zahradnické soutěže "Pěstuj Plzeň".
Nezáleží na velikosti nebo dokonalosti Vaší zahrádky, vyhrát může kdokoliv. Stačí jen splnit podmínky soutěže:

  1. Soutěžní zahrádka v nádobách musí být na balkoně, lodžii, terase nebo okenním parapetu na území města Plzně.
  2. Při pěstování rostlin mohou být používány pouze substráty, hnojiva a postřiky přírodního charakteru bez chemických příměsí.
  3. V termínu od 1. dubna do 30. června 2013 je listovní poštou, e-mailem nebo osobně doručena přihláška do soutěže spolu s fotografií zahrádky v nádobách. Přihlášku do soutěže zveřejníme v polovině března 2013.

Kontaktní adresa:
ENVIC, občanské sdružení
Prešovská 8, 301 00 Plzeň
Telefon: 377 220 323
E-mail: drahomira.bilkova@envic.cz
www.envic-sdruzeni.cz

Z úplných a včas doručených přihlášek porota vylosuje 5 výherců, kteří získají knihy o zahradničení v souladu s přírodou, sazenice bylinek a osivo zeleniny. Pro všechny účastníky soutěže je připravena zahradnická samolepka.

Kdo se do soutěže zapojil, můžete sledovat na facebooku Pěstuj Plzeň, kde najdete i řadu tipů pro pěstování a pozvánky na další zahradnické akce.

Podrobnosti k soutěži a přihlášku naleznete zde.


Jak poznáte, že substrát, hnojivo nebo postřik je bez chemie?

Řiďte se označením na výrobcích a jejich složením. Na přírodních substrátech je obvykle uvedeno „neobsahuje minerální (průmyslová) hnojiva“. Na postřicích a hnojivech nejčastěji najdete text „přípravek na přírodní bázi“ nebo „organické hnojivo“. Preferujte výrobky schválené pro použití v ekologickém zemědělství. Tyto výrobky jsou certifikovány nezávislou organizací a jsou označeny např. značkou Biokont® nebo obrázkem oka s textem „KEZ doporučuje pro EZ“.

Proč zahradničit bez chemie?

Používání chemických (tj. průmyslově, sybteticky vyráběných) prostředků je pro člověka a přírodu velmi rizikové:

  • Používané chemické látky obvykle zůstávají v pěstovaných rostlinách a jejich plodech, které my pak sníme, a mohou škodit našemu zdraví.
  • Výroba syntetických hnojiv a postřiků je energeticky náročná, často i nebezpečná. Tyto látky jsou často hořlavé, dráždivé, nebo dokonce karcinogenní. V případě havárií (např. úniky chemických látek do vody nebo půdy) nebo i při nevhodném dávkování může být výrazně poškozeno životní prostředí a lidské zdraví.
  • Příroda obvykle není schopna průmyslově vyráběné látky sama odbourat, dostávají se do vody a půdy, hromadí se v rostlinách, živočiších. Následně se dostávají i na talíř nás lidí a způsobují alergie, civilizační choroby apod.
  • Při použití chemického postřiku často zahubíme kromě např. mšic i celou řadu dalšího hmyzu, který je důležitý jako potrava pro ptáky a další živočichy. Dochází tak k porušení rovnováhy v přírodě a někdy i k zániku druhů rostlin a živočichů.
  • Průmyslová hnojiva narušují strukturu a kvalitu půdy. Ničí užitečné půdní organismy (různé bakterie, houby, žížaly atd.), které zajišťují rozklad organických látek a "nadýchanost" půdy. Půda tak přestává být schopna vořit živiny pro rostliny, ale také ztrácí schopnost zachycovat vodu, což vede k povodním, erozi apod.

Zahradničte s námi...Projektu Plzeň ekozahradničí byla poskytnuta podpora z Nadačního fondu Zelený poklad.Projektu Plzeň ekozahradničí byla poskytnuta podpora z Nadačního fondu Zelený poklad.

»zpět do archivu aktualit

 

 

© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje  - envic.cz

tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace