Náš TIP

Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.

Klikněte na IC pro detail.


jste zde: úvodní » Kalendář akcí » Den Českého lesa


Den Českého lesa

kdy: 15.09.2012 (!!! ukončená akce)

kde: Tachov, Na rychtě, Tachov

téma: Ochrana přírody

Environmentální informační centrum Domažlice zve všechny zájemce o přírodu, historii a zapomenuté tradice na exkurzi do Tachova na Den Českého lesa.

 

Odjezd autobusu z autobusového nádraží v Poděbradově ulici v Domažlicích je ve 13:00, předpokládaný návrat zpět v 19:00 (tzn. plánovaný odjezd z Tachova v 18:00). Počet míst je omezený, rezervujte si proto místo emailem - csop.libosvary@seznam.cz nebo na telefonu 737 566 127.

 

Letošní ročník Dne Českého lesa, který bude slavnostně zahájen ve 14:00, je zaměřený na plavení palivového, takzvaného „krátkého“ dřeva, které se z Českého lesa dopravovalo do po řece Mži do Tachova ještě 18. století.

 

S nápadem, jak usnadnit dopravu palivového dřeva z Českého lesa přišel v sedmnáctém století tehdejší majitel Tachovského panství, Jan Filip Husman. Protože poptávka po dřevě se zvyšovala a doprava po cestách byla i přes robotní povinnosti finančně náročná, nechal postavit několik rybníků (Branka, Pavlův Studenec, Písařova vesce), které sloužily pro účely plavení dřeva jako zásobárna vody. V místě dnešních tachovských sádek byl sklad, odkud bylo dřevo dále dodáváno do města.

 

Návštěvníky čekají nejen zajímavé informace o historii tohoto řemesla, ale mají možnost si plavení sami vyzkoušet. Zapojit se mohou také do soutěže v netradiční a dnes už skoro zapomenuté dovednosti - tlučení špačků. Staročeská hra „tyčkrle“, známá také jako „tlučení špačků“ nemá navzdory svému pojmenování nic společného s opeřenci, ale špaček v názvu vznikl zkrácením slova špalíček. Pravidla hry jsou jednoduchá - trefit dřevěnou pálkou malý, po obou stranách zašpičatělý špalíček tak, aby vylétl do vzduchu a poté jej na co největší vzdálenost odpálit.

 

Pro děti připravily Lesy ČR hry a soutěže zaměřené na přírodu, na programu jsou i ukázky sokolnictví, kamenického a kovářského řemesla, nebo prezentace spolků a organizací působících v regionu. Závěr bude patřit vystoupení tachovských Komedyjantů a celou akci v 17:30 zakončí koncert funkové kapely Buster Nixon.

 

Letošní Den Českého lesa pořádají Lesy České republiky s.p. ve spolupráci s AOPK ČR - Správou CHKO Český les, za přispění Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR – SVOL, Města Tachova a Plzeňského kraje. Partnery akce jsou Hornicko-historický spolek Planá, ZO ČSOP Sylva Lunae, ZO ČSOP Libosváry a Mezi lesy o.s.

 

Vstup na akci i autobusová doprava z Domažlic zdarma.

« zpět do kalendáře akcí


Vytisknout stránku
 

 

© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje  - envic.cz

tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace