Náš TIP

Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.

Klikněte na IC pro detail.


jste zde: úvodní » Aktuality » Podzim se skřítkem Envýkem


Podzim se skřítkem Envýkem

vydáno:30.09.2014

Envýk je moudrý skřítek, který nás a děti z prvního stupně učí, jak pečovat o místo, kde žijeme, aby bylo co nejhezčí a nejzdravější. Radí nám, jak například chránit přírodu, omezovat odpady, co můžeme kompostovat nebo jak si vypěstovat vlastní ovoce a zeleninu.
V Plzni Envýk právě bydlí na 15. základní škole na Skvrňanech.

Společně jsme zvládli už spoustu zajímavých věcí, např.:

  • Navrhli jsme a vytvořili Jedlý ostrov - kousek školního pozemku jsme proměnili v zahrádku k snědku, kde jsou záhony pro zeleninu, kamenná spirála pro bylinky a ovocné stromy a keře. To byste koukali, kolik dobrot jsme tu letos sklidili!

  • Vypátrali jsme, co se děje s odpadem po tom, co ho vyhodíme do kontejneru. Navštívili jsme i sběrný dvůr a třídírnu odpadů, takže už víme, do kterého kontejneru, který odpad patří.

  • Z vytříděného odpadu jsme si vyrobili řadu užitečných a hezkých věcí, třeba vánoční hvězdičky na stromeček nebo samozavlažovací květník na salát.

  • Založili jsme školní kompostér. Občas v něm sice zatím končí i to, co by nemělo, ale lepšíme se :)

Envýk nás bude provázet i na podzim. Společně se pustíme do budování několika zákoutí pro zvířecí pomocníky. V říjnu na školní zahradě přibyde záhon pro včelky a motýly a broukoviště. Pro šikovné ručičky pak chystáme několik tvořivých dílen na zpracování tříděného odpadu. Co všechno se nám povede, uvidíte na výstavě v hale školy v listopadu.

Aktivity probíhají v rámci projektu ENVÝK - Environmentální výukové programy pro základní školy v Plzeňském kraji, který je financován z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tvoříme hvězdičky na vánoční stromeček. Poznáte z čeho?Vyrazili jsme na návštěvu do sběrného dvora a třídírny odpadů.Učíme se třídit obaly od potravin. V těchto byly ještě před chvílí ingredience na ovocný dort.
foto  - 12797-141032Zelenina na záhonech rostla jako z vody.Dýňová úroda. Všechny vyrostly na školní zahradě!

Autor: Alena Lehmannová, ENVIC, o.s.

»zpět do archivu aktualit

 

 

© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje  - envic.cz

tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace