Náš TIP

Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.

Klikněte na IC pro detail.


jste zde: úvodní » Šetření pitnou vodou – tipy pro domácnost


Šetření pitnou vodou – tipy pro domácnost

Ačkoliv si to moc často neuvědomujeme, žijeme ve státě, kde není nouze o pitnou vodu. Kdykoliv otevřeme kohoutek, teče nám čistá a dokonce pitná voda. Používáme ji nejen pro vaření, ale pro osobní hygienu, mytí v domácnosti nebo napuštění bazénu. To je opravdu luxus, který si může dovolit jen část obyvatel této planety.

Pokud porovnáme státy světa a jejich spotřebu vody, dojdeme k následujícím číslům. Nejhůře je na tom Keňa. Zde připadá na jednoho člověka asi 5 litrů vody na den. Přitom nutné minimum je alespoň 80 litrů (pro pití, vaření a základní hygienu). Ve Spojených státech amerických je to až 1000 litrů. Česká republika se řadí mezi země s nižší spotřebou vody. Ta u nás činí asi 120 litrů na osobu. Navíc množství obnovitelné pitné vody celosvětově stále klesá. Voda je častěji kontaminována chemickými látkami a tak se stává pro člověka nepoužitelnou. Jak se chemie dostává do všech odvětví lidské činnosti, jsou řeky, jezera a rybníky stále více znečištěné a vytvořit nezávadnou pitnou vodu je stále obtížnější. A tak se také výroba pitné vody prodražuje, což v konečném důsledku pociťujeme všichni. Zejména ti, kteří odebírají „městskou“ vodu. Ten kdo má vlastní studnu je na tom o něco lépe, ale vodou musí šetřit také. Stačí suché léto a studna bude nepoužitelná.

 

Jak tedy vodou šetřit??

 

Osobní hygiena

Největší část spotřebované vody připadá na osobní hygienu. Každý z nás spotřebuje na mytí asi 60 litrů, což je celá polovina celkové denní spotřeby. Pro příklad umytí rukou spotřebuje 3 litry vody, plná vana 150 litrů, sprchování kolem 60 litrů vody. Již z tohoto výčtu vyplývá, že vhodnější je mýt se ve sprše, než napouštět vanu. Pokud do kohoutků pořídíme perlátory, které vodu provzdušňují, také ušetříme. A samozřejmostí by mělo být uzavírání kohoutku během běžných činností (namydlení rukou, čištění zubů, holení apod.). Ke snadnému otevírání a zavírání slouží nejlépe moderní pákové baterie. Úplně nejlepší je pořízení pákové baterie termostatické. Umožňuje nastavení teploty vytékající vody. Odpadne tak čas, kdy vodu mixujeme a protékají litry bez užitku do odpadu.

 

Toaleta

Velká spotřeba vody připadá v každé domácnosti na toaletu. Jedno spláchnutí může znamenat až 10 litrů vody. Do záchodové mísy nevyhazujeme zbytky potravin. K tomuto účelu je nejlepší využít kompost. Pokud pořizujeme nové WC, investujeme do moderního typu s dvojitým splachováním. Umožňuje to spláchnout buď 3 litry nebo 7 litrů vody. V žádném případě netolerujeme protékající nádržku. Během jedné hodiny může takto poškozenou toaletou odtéci až 80 litrů vody!

 

Vaření a pití

Pitná voda z kohoutku je dnes dobrá i kvalitní. Pokud je nám nepříjemný zbytek chloru, necháme jednoduše vodu odstát. Není nutné nosit domů kilogramy balené vody. Navíc tím snížíme množství plastového odpadu. A samozřejmě je voda z vodovodu levnější. Pokud používáme vodu z vlastní studny a nejsme si jisti její kvalitou, můžeme si nechat udělat rozbor. Tuto službu poskytují například laboratoře Povodí Vltavy. Pro mytí ovoce a zeleniny raději napustíme vodu do dřezu, než je mýt pod vodou tekoucí. Mražené potraviny je lepší rozmrazit přes noc v lednici, než druhý den pod množstvím teplé vody.

 

Mytí nádobí a úklid

Mytí nádobí a úklid spotřebovávají podobně velké množství vody jako osobní hygiena. Nejvíce úsporné je používání myčky nádobí. Uspoří se tak voda i energie na ohřev vody. Nádobí předem opláchneme, neboť naschlé zbytky potravin vyžadují delší programy a samozřejmě mají větší spotřebu vody i energie. Myčka také musí být plná. Pokud ji nevlastníme, napouštíme pro mytí nádobí dřez a nemyjeme je pod tekoucí vodou. Při úklidu v domácnosti (např. mytí podlahy) napouštíme kýbl. Nemácháme hadr pod tekoucí vodou.

 

Praní prádla

Platí to samé jako při používání myčky. Velmi špinavé prádlo nejprve vykartáčujeme, abychom nemuseli využívat dlouhé prací programy. Pračku zapínáme vždy, když je plná. Využíváme různé programy pro různé druhy prádla. Na některé druhy oblečení jsou vhodnější kratší cykly s nižší spotřebou vody i energie. Při pořizování nové pračky hledáme nejúspornější typ. Výrobce by měl uvádět jak spotřebu energie, tak spotřebu vody.

 

Zalévání rostlin a zahrady

Pokud napouštíme vodu pro pokojové rostliny, je lepší ji nechat odstát, než čekat na vodu pokojové teploty. Během toho odtékají zbytečně litry vody do odpadu. Pokud máme zahradu, je nejvhodnější pořídit sud a chytat vodu dešťovou. Navíc měkká dešťová voda je pro rostliny vhodnější. Zaléváme ráno nebo večer, kdy je menší výpar vody a rostliny vodu snáze využijí. Často kontrolujeme hadici i její koncovku. Poškozenou hadicí mohou unikat litry vody.

 

Bazén

Dnes je moderní vlastnit bazén, pokud máme zahradu. Provoz tohoto zařízení je však náročný na množství vody i na používání bazénové chemie. Proto zvážíme, zda není příjemnější dojet si zaplavat k rybníku či na koupaliště. Z pohledu životního prostředí je volba jasná. Pokud už bazén vlastníme, sledujeme množství vody v přírodě a řídíme se vzniklou situací. Pokud je suché léto a je zakázáno použití vody pro zahradní bazény, respektujeme toto rozhodnutí. Pitná voda je opravdu vzácná. Můžeme také zvážit postavení zahradního jezírka, které může při správném provedení sloužit k relaxaci lidí i pobytu menších živočichů. Při osázení bahenními rostlinami, které vodu čistí, se navíc nepoužívá čistící chemie.

 

Michala Jandíková

Petr Jandík

 

 

© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje  - envic.cz

tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace