Náš TIP

Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.

Klikněte na IC pro detail.


jste zde: úvodní » FAQ » Fauna a flóra » Jak pečovat o štěně


Jak pečovat o štěně

Pokud si domů přineseme štěňátko a jedno zda se jedná o čistokrevného jednice či o křížence, zda je tento jedinec s PP či nikoli. Je zcela lhostejné, zda se jedná o plemeno trpasličí či obří, vždy však platí několik zásad, které musíme znát a dodržet, a to jak v zájmu zdraví zvířete samotného, tak i pro spokojený život nás a našeho miláčka

Již při výběru si musíme uvědomit, za jakým účelem a proč si vybíráme právě tohoto jedince. Nestačí jen  to, že nás okouzlil svým vybarvením nebo srstí. Je třeba si všimnout i jeho temperamentu a zamyslet se nad tím, kolik času jsme ochotni a schopni zvířeti věnovat.

U chovatele se přesně vyptáme na vlastnosti štěňátka a zjistíme, co má a nemá rádo. Důležité je vidět i matku.

Zvíře od slušného chovatele je již odčerveno a to nejméně 2x, očkováno a má očkovací průkaz. Správný chovatel přidá ke štěňátku i potravu, na kterou je mládě zvyklé a oblíbenou hračku nebo polštářek.
Musíme si uvědomit, že odchod mláděte od matky a sourozenců je vždy stresující. Zvíře odchází ze známého prostředí, kde o něj pečovala matka, do neznáma.
Proto bychom měli pro mládě mít připravené místečko, kam se může schovat a získat pocit bezpečí. Rozhodně není vhodné přivézt si štěně a hned k němu sezvat veškeré příbuzenstvo a známé nebo s ním ihned začít cestovat po všech známých a předvádět, jakého máme krasavce.

Důležité je dopřát zvířeti dostatek času, aby si na nové prostředí zvykl.

Krmení podáváme u mláďat v pravidelných intervalech a v dostatečném množství, dbáme však, aby se zvíře nepřežíralo. Ihned po nakrmení je vhodné vynést jej ven a počkat až se vyprázdní. Mnoho začínajících majitelů si libuje, že jejich štěňátko chodí dělat potřebu na papír a oni ho samozřejmě v toto činnosti podporují. Je třeba si však uvědomit, že nás čeká dvojitá práce. Nejdříve štěně naučíme na papír a později jej tuto činnost musíme odnaučovat a přecházet na venčení.

Velkým problémem občas bývá kňučení štěněte v noci a v době, kdy ho prostě musíme zanechat samotné v dosud neznámém prostředí. Zde můžeme vše napravit velice lehce. Rozhodně nemusíme brát štěně na noc do postele a přes den si brát dovolené. Stačí štěněti do jeho pelíšku zabalit tikající budík. Tikot mu připomíná tlukot srdce matky.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Mohlo by Vás zajímat

 

 

© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje  - envic.cz

tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace