Náš TIP

Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.

Klikněte na IC pro detail.


jste zde: úvodní » FAQ » V domě máme problémy se vzlínající vlhkostí od země. Je možné tento dům zateplit, aniž by se problémy s vlhkostí zhoršily?


V domě máme problémy se vzlínající vlhkostí od země. Je možné tento dům zateplit, aniž by se problémy s vlhkostí zhoršily?

Pokud by se na vlhké zdivo aplikovala tepelná izolace málo propustná pro vodní páru (například polystyren), mohlo by docházet k zvyšování vlhkosti zdiva a k jeho poškození. V případě, že je vlhkost přítomna je proto před instalací zateplení nezbytné v maximální míře provést odvlhčení domu (odvedení vlhkosti od domu a instalace hydroizolací – podřezání zdiva a vložení hydroizolace, injektáž hydroizolačního roztoku do zdiva, případě v kombinaci s odvětráním podzemní a soklové části zdiva). Odvlhčení domu se často může podařit jen do určité míry. U suchých domů je pak možné aplikovat v podstatě libovolný certifikovaný zateplovaní systém. U domů, kde vlhkost ve zdivu i po odvlhčení zůstává, je vhodné volit zateplení propustnější pro vlhkost a vodní páru. Jedná se zejména o tzv. provětrávanou fasádu s paropropustnou tepelnou izolací (minerální vlna, drcená celulóza, dřevovláknité, lněné nebo konopné desky apod.) před níž je vzduchová mezera a pak teprve venkovní obklad. Díky vzduchové mezeře může vlhkost ze zdiva bez překážek procházet ven a být prostřednictvím vzduchové mezery odvětrána do venkovního prostředí. Alternativou k tomuto řešení může být zateplení například polystyrenem s drobnými otvory, kterými může vodní pára částečně procházet a voda se tak nehromadí ve zdivu.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Mohlo by Vás zajímat

 

 

© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje  - envic.cz

tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace